Na jakou stranu se točí | řešení

Napsal dne Bře 5, 2011 na Blog | 2 komentáře

Tento obrázek na internetu můžete vidět celkem často:

Vaším úkolem je zjistit na jakou stranu se točí.

Řešení jako takové neexistuje. Je spousta řečí, které vám řeknou co se odehrává ve vaší hlavě. Jestli vám nejde si představit, aby se točila na strany obě, nebo druhý směr nevidíte, koukněte se na obrázek na konci. Ale napřed, trocha teorie.

(nechce se mi psát to, co už bylo mnohokrát řečeno, takže tady je kopie odsud):

Je to tzv. Brain test, který testuje Váš mozek

Nejprve statisticky: Obecně častěji se figurka točí lidem doprava. Mnohem více ženám. Těch žen, kterým se točí doleva je sotva čtvrtina. U mužů je „levotočivých“ podstatně více, ale přesto jen asi slabá polovina. Ale více žen, nežli mužů, ji počase dokáže vidět otáčet se na obě strany a to některé dokonce dle vlastní vůle.

O co jde v tomto testu? O zjištění, která ze dvou vašich mozkových polokoulí je dominatnější. Pravá, zodpovědná za city, emoce, obraznou a symbolovou představivost, prostorové a časové vnímání, orientaci, fantazii, imaginaci, kreativitu atd., nebo levá, zodpovědná za logiku, analytické, matematické a pojmové myšlení, verbální myšlení a jazyk, praktické tvoření, strategii atd..? Pravotočivost ukazuje na pravou mozkovou hemisféru, levotočivost na levou.

Jak je ale možné,že tu holku v jednu chvíli vidí dva lidé otáčet se každý na jinou stranu? Nebo i jeden člověk ji vidí otáčet se na druhou stranu, nežli před chvílí? Celý fór je v tom, že vzhledem k tomu, že to je jen plošná silueta postavy (tedy stín), tak ani ujednoho obrázku, ze kterých se skládátato gif-animace (je jich celkem 34) nemáte jistotu, jestli na tuto postavu koukáte zepředu, nebo zezadu, zprava nebo zleva – tedy jestli ta zvednutáruka a noha je pravánebo levá(atd.). Při statickém obrázku si tento problém dokážeme uvědomit a vůlí siluetu postavy dokážeme vidět jednou zepředu a podruhé zezadu (respektive zprava či zleva). Ale když tyto sporné obrázky na sebe začnou ve smyslu filmového pásu navazovat, náš mozek je musí vyhodnotit jako plynulý pohyb a aby nezkolaboval, musí určit i na kterou stranu. A to vlastně zpočátku bez našív ědomé vůle.

Ti, kteří dobře dokáží ovládat své mozkové hemisféry, dokáží vědomě „otočit“ směr pohybu figurky na libovolnou stranu, některým se smysl otáčení mění náhodně (nedokáží jej ovlivnit vůlí) a u těch, kteří figurku vidí vždy otáčet se pouze na jednu stranu, je výrazně dominantní jedna mozková hemisféra. (doufám, že snad neexistují jedinci, kteří by pohyb figurky nevnímali jako otáčivý – ti by pravděpodobně měli problémy i se sledováním filmů a pod.) Vzhledem k té základní spornosti určení stran u stínové siluety, lidé, kteří dokáží vidět změnu smyslu jejího otáčení, říkají, že „přeskakuje z nohy na nohu“.

A zde je slibovaný obrázek:

(klikni pro animaci – 1.8MB)

2 komentáře na“Na jakou stranu se točí | řešení”

  1. pravou se toci

Zanachat odpověď